چاک نوریس؛ ستاره فیلم های اکشن دهه 70

به گزارش پاییز خزان من، خبرنگاران - محمد کاملان: امکان ندارد اهل فیلم های اکشن قدیمی باشید و چاک نوریس را نشناخته باشید، قدیمی های دنیای سینما بدون شک مبارزه نفس گیر چاک نوریس با بروس لی در فیلم راه اژد ها را به خاطر دارند. کارلوس ری چاک نوریس که در دنیای سینما او را با نام چاک نوریس می شناسیم زاده دهم ماه مارس سال 1940 است و در کنار حضور فعال به عنوان بازیگر در فیلم های اکشن، دستی در فیلمنامه نویسی و تهیه کنندگی نیز دارد.

چاک نوریس؛ ستاره فیلم های اکشن دهه 70

اگر از هواداران این هنرپیشه کهنه کار هستید حتماً به خوبی می دانید که چاک نوریس تولد 79 سالگی اش را جشن می گیرد و ما هم به عنوان هواداران چاک نوریس قصد داریم در ادامه یادی از این هنرپیشه کهنه کار داشته باشیم و به دستاورد های چاک نوریس نگاهی بیاندازیم.

آغاز زندگی چاک نوریس

چاک فرزند ویلما و رِی نوریس است و پدرش از کهنه سرباز های جنگ جهانی دوم بود و پس از جنگ به شغل رانندگی کامیون و اتوبوس رو آورده بود. چاک نوریس در جایی به ریشه های ایرلندی و سرخبوستی خود اشاره داشت. چاک نوریس دو برادر بزرگ تر از خودش نیز با نام های ویلند و ارون داشت که ویلند در نبرد ویتنام کشته شد و آرون در جهانی سینما، تهیه نمایندگی می نماید.

زمانی که چاک تنها 16 سال سن داشت پدر و مادرش از هم جدا شدند و چاک نوریس، دوران کودکی و نوجوانی خود را دورانی سخت و سخت می داند، وی مدعی است در آن موقع پسر خجالتی بود که در مدرسه نمره های خوبی نمی گرفت و از آنجایی که پدرش به الکل رو آورده بود، همواره رفتار پدر او را شرمنده می کرد.

حضور در نیروی هوایی زندگی چاک را دگرگون کرد

چاک نوریس که خانواده مستحکمی نداشت و امیدی نمی رفت در مدرسه نیز برای خودش کسی شود، به نیروی هوایی رو آورد و به یک پایگاه هوایی در کره جنوبی منتقل شود. در همین پایگاه بود که هم رزمانش به وی لقب چاک را دادند.

نوریس در پایگاه نیروی هوایی آمریکا در رشته رزمی تانگ سودو کمربند مشکی گرفت و پس از بازگشت به آمریکا نیز به سربازان نیروی هوایی آمریکا آموزش های نظامی می داد تا اینکه در نهایت در سال 1962 نیروی هوایی را ترک گفت و در مسابقات رزمی مختلفی شرکت کرد و به افتخار های زیادی در ورزش های رزمی رسید.

عزم چاک نوریس برای حضور بر پرده نقره ای

در سال 1960، چاک نوریس در اولین فیلم سینمایی اش حاضر شد و این فیلم آنچنان که باید و شاید مورد استقبال قرار نگرفت، اما در سال 1972 قرعه به نام چاک نوریس افتاد و از او به عنوان رقیب اصلی بروس لی در فیلم راه اژد ها دعوت شد. این فیلم فروش بسیار خوبی را در گیشه تجربه کرد و فیلم های رئیس بزرگ و خشم اژد ها را پشت سر گذاشت.

مدتی بعد چاک نوریس در یک فیلم دیگر نیز بازی کرد که این بار نیز این فیلم با موفقیت روبرو نشد، اما در همان زمان چاک نوریس به پیشنهاد استیو مک کویین که دوستان خوبی با هم بودند کلاس های بازیگری را برای شرکت مترو گلدن مایر برگزار کرد.

چاک نوریس که جوان و بانشاط بود استعداد خود در نویسندگی را نیز در سال 1975 آزمایش کرد و اولین کتاب خودش را در زمینه آموزش کاراته منتشر نمود. در همین بین درخواست های زیادی به چاک نوریس برای حضور در فیلم های سینمایی پر زد و خورد می شد، اما نوریس ترجیح می داد تنها بازی در فیلم هایی را قبول کند که داستان خوبی داشته باشد و در کنار صحنه های اکشن، در این فیلم ها شاهد صحنه های احساسی و عاطفی نیز باشیم. این موارد باعث شد تا در نهایت چاک نوریس در فیلم مردان خوب مشکی می پوشند (Good Guys Wear Black)، حاضر شود. در آن موقع کسی حاضر نشد بودجه پخش این فیلم را فراهم کند و در نتیجه چاک نوریس و تهیه نماینده فیلم مجبور شدند تا چند سالن سینما را برای پخش این فیلم اجاره نمایند. بخت با چاک یار بود و فیلمی که تنها 1 میلیون دلار هزینه برداشته بود در گیشه چیزی نزدیک به 18 میلیون دلار فروش کرد و در های موفقیت به روی چاک نوریس باز شد.

فیلم هایی که چاک نوریس در آن ها حضور پیدا می کرد یکی پس از دیگری فروش خوبی داشتند و این هنرپیشه کهنه کار تا سال 2000 میلادی حضوری فعال در سینما داشت. پس از سال 2000 چاک نوریس که سن و سالی هم از او گذشته بود نسبت به قبل کم کارتر شد و در چند مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی نه چندان معروف حضور پیدا کرد.

چاک نوریس در یکی دو دهه اخیر نسبت به گذشته حضور بسیار کم رنگ تری در سینما و تلویزیون دارد، اما اگر چاک را بشناسید حتماً به خوبی می دانید شخصیت پرکار و فعال دارد و عدم حضور او در سینما به معنای بازنشستگی چاک نوریس نبود. درواقع چاک فرصتی بدست آورد تا به نویسندگی ادامه دهد و در دهه های اخیر چندین جلد کتاب را از چاک نوریس شاهد بودیم. این کتاب ها در حوزه های مختلفی از هنر های رزمی و ورزش گرفته تا فلسفه، سیاست و مذهت نوشته شده است و تاکنون دوبار نیز از جانب نیویورک تایمز به عنوان پرفروش ترین نویسنده انتخاب شده است.

در کنار نگارش کتاب، در چند سال اخیر چاک نوریس در آگهی های بازرگانی مختلف نیز به چشم می خورد و کاملاً تعیین است قسمتی از درآمد کهن سالی خود را از این راه بدست می آورد. با توجه به سن و سال چاک نوریس که به هشتاد سالگی نزدیک می شود بعید می دانیم در آینده شاهد فیلم یا مجموعه تلویزیونی جذاب و پر زد و خوردی از این هنرپیشه باشیم.

زندگی شخصی چاک نوریس

چاک نوریس وقتی تنها 18 سال داشت با همکلاسی اش دیان کِی هلوچک (Dianne Kay Holechek) ازدواج کرد، دایان تنها یک سال از چاک کوچکتر بود و این دو یک دیگر را در سال 1956 در دبیرستانی واقع در تورنس کالیفرنیا ملاقات کردند. در سال 1962، مایک، اولین فرزند چاک و دیان زاده شد و در سال 1963 چاک نوریس در رابطه ای که با زنی دیگر داشت از او دارای فرزند دختری شد. در سال 1964 نیز پسر دوم چاک نوریس و دیان به جهان آمد.

چاک نوریس و دیان در سال 1988 زندگی در کنار یکدیگر را خاتمه دادند و در سال 1989 رسما از هم جدا شدند، چاک نوریس حدود یک دهه مجرد بود تا اینکه در نهایت در سال 1998 با جینا اوکلی که یک مدل سابق بود ازدواج کرد. جینا 23 سال از چاک نوریس کوچکتر بود و دو فرزند از ازدواج قبلی اش داشت. جینا در سال 2010 برای چاک دو فرزند دوقلو بجهان آورد.

اگر خاطر شما باشد در بالا گفتیم چاک نوریس در جوانی طی رابطه ای با یک خانم، دارای دختری شد و در سال 2004 چاک نوریس در مصاحبه ای با مِری هَت در برنامه اینترتینمنت تونایت گفت این دختر را تا سن 26 سالگی از نزدیک ندیده بود و دخترش تا 16 سالگی نمی دانست که چاک نوریس پدر واقعی اش است. چاک نوریس در حال حاضر 13 نوه قد و نیم قد دارد.

چاک نوریس به لحاظ دینی نیز فرد بسیار مذهبی است و تاکنون چندین کتاب در زمینه مسیحیت نوشته است. این هنرپیشه کهنه کار شدیداً اعتقاد دارد کتاب انجیل باید در مدرسه های آمریکا تدریس شود. نوریس به لحاظ سیاسی از هواداران حزب دموکرات آمریکا است و بیشتر از 32 هزار دلار از سال 1988 تاکنون به این حزب و اعضای آن یاری اقتصادی نموده است. وی در انتخابات اخیر آمریکا نیز از هواداران دونالد ترامپ بود.

واقعیت هایی جالب از زندگی چاک نوریس

چاک نوریس چندین سال در نیروی هوایی آمریکا خدمت کرد و سپس به ورزش های رزمی روی آورد و افتخارات زیادی را از آن خود کرد که در این زمینه می توان به قهرمان 2 دوره مسابقات جهانی کاراته اشاره نمود. علاقه چاک نوریس به ورزش های رزمی باعث شد تا باشگاهی را با نام چاک کوک دو (Chun Kuk Do) راه اندازی کند، در این باشگاه به علاقه مندان ورزش های رزمی آموزش های لازم برای شرکت در مسابقات داده می شود. چاک نوریس مدعی است در باشگاه های رزمی که دائر نموده است به چهره های سرشناسی مانند استیو مک کویین، چد مک کویین، باب پارکر و پرسیلیا پرسلی، هنر های رزمی را آموزش داده است.

چاک نوریس در رشته جوجیتسو برزیلی و جودو کمربند سیاه دارد و دارای کمربند دان 9 تکواندو است. این مهارت ها باعث شد تا نوریس مدتی در ارتش آمریکا به تکاوران آموزش های رزمی بدهد. جالب اینجاست که چاک نوریس به لحاظ تحصیلی نیز به مدارج عالیه رسیده و دارای فوق لیسانس ریاضیات است.

این هنرپیشه کهنه کار در چیزی بیشتر از 30 اثر بلند سینمایی حضور پیدا کرد و آخرین نقش آفرینی چاک نوریس به فیلم بی مصرف ها 2 باز می شود که در این فیلم در کنار همقطاران قدیمی خود نقش آفرینی داشت و خاطره های خوبی را در ذهن هواداران زنده کرد.

چاک نوریس سریال معروف والکر، رنجر تگزاس را نیز در کارنامه اش دارد که این سریال از سال 1993 تا 2001 در شبکه های تلویزیونی آمریکا پخش شد. این هنرپیشه که خاطره های زیادی با او داریم از علاقه مندان به قایقرانی با کشتی های تندرو نیز است و در سال 1991 تیم او جایزه جهانی این رشته را از آن خود کرد. اگر خاطر شما باشد چاک نوریس در فیلم راه اژد ها به مصاف بروس لی رفت و از او شکست سختی خورد.

شوربختانه باید گفت عمر بروس لی به جهان نبود که چاک نوریس در فیلم های دیگری نیز با بروس لی بازی کند، اما نوریس در جایی گفته است اگر مبارزه ای واقعی میان او و بروس لی ترتیب داده می شد، بدون شک از بروس لی شکست می خورد.

شوخی با چاک نوریس

سرسختی و جدیت چاک نوریس در فیلم ها باعث شده تا در فضای اینترنت شاهد شوخی های زیادی با این مبارز کهنه کار باشیم، بیشتر این شوخی ها بامزه به نظر می رسند و به همین منظور خالی از لطف نیست اگر در ادامه به قسمتی از شوخی هایی که در مورد چاک نوریس مطرح شده اشاره کنیم.

  • گفته می شود به جای اینکه چاک نوریس از پیاز پوست کردن گریه اش بگیرد، اشک پیاز را در می آورد.
  • اشک های چاک نوریس، سرطان را درمان می نماید، اما افسوس که چاک در عمرش هرگز گریه ننموده است.
  • اگر کسی چاک نوریس را ببیند، بدون شک چاک نوریس هم او را می بیند و اگر کسی چاک نوریس را نمی بیند باید مطمئن باشد که تنها چند ثانیه بیشتر تا مرگ فاصله ندارد.
  • پشت ریش های چاک نوریس، خبری از چانه نیست و او یک مشت دیگر به چای چانه در زیر ریش هایش مخفی نموده است.
  • دیوار بزرگ چین در اصل برای دورنگه داشتن چاک نوریس از این سرزمین ساخته شد و حتی این دیوار نیز نتوانست جلوی چاک نوریس از ورودش به چین را بگیرد.
  • چاک نوریس تنها کافی است دستش را دراز کند و قلب دشمن را از سینه اش بیرون بکشد.
  • چاک نوریس یک بشکه شیر را در عرض تنها چهل و هفت ثانیه سر می کشد.
  • زمان برای هیچ انسانی در این جهان توقف نمی نماید مگر اینکه این انسان چاک نوریس باشد.

سعی کردیم هر آنچه از چاک نوریس می دانستیم را با شما در میان بگذاریم، در خاتمه پیشنهاد می کنیم اگر شما هم از هواداران چاک نوریس هستید و اطلاعات جالبی از این اسطوره فیلم های اکشن می دانید، در قسمت نظرات این اطلاعات را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: برترین ها

به "چاک نوریس؛ ستاره فیلم های اکشن دهه 70" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاک نوریس؛ ستاره فیلم های اکشن دهه 70"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید