هشدار ترکیه به قبرس در مورد دستگیری 25 خدمه کشتی حفاری

وزارت خارجه ترکیه نسبت به هرگونه اقدام قبرس در مورد دستگیری خدمه کشتی حفاری خود در دریای مدیترانه هشدار داد.

هشدار ترکیه به قبرس در مورد دستگیری 25 خدمه کشتی حفاری

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه ترکیه دوشنبه نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز قبرس علیه خدمه کشتی حفاری این کشور در دریای مدیترانه هشدار داد.

به نوشته وبگاه شبکه خبری تی آر تی قبرس به تازگی مجوز بازداشت خدمه یک فروند کشتی حفاری ترکیه (کشتی فاتح) با 25 خدمه را صادر نموده است.

حامی آکسوی سخنگوی وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه با محکوم کردن این اقدام قبرس گفت، چنین تصمیمی از نظر ما بی اعتبار است و بی شک اقدام های لازم را در این زمینه انجام خواهیم داد.

روزنامه دیلی صاباح روز دوشنبه در این زمینه نوشت که حکم دستگیری 25 خدمه کشتی حفاری ترکیه از سوی دولت قبرس صادر شده است.

کشتی حفاری فاتح

یک روزنامه یونانی نیز مدعی شد که قبرس اطلاعات خدمه کشتی ترکیه ای را که در حال عملیات حفاری در سواحل شهر پافوس در مدیترانه هستند به دست آورده است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در ادامه سخنان خود گفت، آنکارا همچنان عملیات برنامه ریزی شده اکتشاف و حفاری گاز طبیعی را ادامه خواهد داد.

بر اساس این گزارش، تنش ها در دریای مدیترانه از سال گذشته و به دلیل کوشش های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله به پدیدار شدن تنش های قدیمی منجر شده است.

جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش ترک نشین در شمال و یونانی نشین در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز کوشش هایی برای تنش زدایی اجرا شده، اما به شکست انجامیده است. (جزئیات بیشتر)

آخرین کوشش ها در برطرف تنش بین ترکیه با قبرس در سال 2017 و با مشارکت انگلیس ویونان و برگزاری نشستی بی حاصل در سوئیس سرانجام یافت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "هشدار ترکیه به قبرس در مورد دستگیری 25 خدمه کشتی حفاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار ترکیه به قبرس در مورد دستگیری 25 خدمه کشتی حفاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید