در میانه بحران ها به بهانه نقد، هر سخنی را بر زبان نرانیم

به گزارش پاییز خزان من، علیرضا تابش، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در یادداشتی نوشت: جامعه ایران سال سختی را شروع کرد و این شرایط ِ سخت بهانه ای است برای اظهارنظرهایی شگفت که هر نوع فعالیت هنری و فرهنگی در شرایط سخت را خیانت می داند.

در میانه بحران ها به بهانه نقد، هر سخنی را بر زبان نرانیم

یکی از منتقدان، جایی نوشته بود که برگزاری جشنواره دنیای فیلم فجر با بودجه کلان در شرایط فعلی که کشور در چند استان درگیر سیل است جز خیانت نیست.

جهت اطلاع ایشان جشنواره دنیای فیلم فجر، درآمد ناشی از فروش بلیت فیلم ها را در چارچوب تفاهم نامه با هلال احمر به سیل زدگان کشور اختصاص داده است.

این نکته را هم یادآور می شوم که راه اندازی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و جشنواره های فیلم، تئاتر و موسیقی فجر، محصول دورانی است که ایران با جنگ تحمیلی هشت ساله روبرو بود، در زمانه سخت جنگ، فرهنگ و هنر زنده بود، فیلم ساخته می شد، فیلم اکران می شد، جشنواره برگزار می شد و فیلم های ایرانی برخلاف خواستِ جریان سلطه در جشنواره های دنیای می درخشیدند.

سوال اینجاست که به چه حکمی باید جشنواره های اصیل هنری و فرهنگی در سطح ملی و دنیای به بهانه همدردی با سیل زدگان تعطیل شوند؟

حالِ پریشان افکار عمومی در سطح ملی را همین رویدادها و جشنواره های فرهنگی و هنری می توانند کمی التیام دهد و باعث ترمیم روحیه غم و اندوه میان مخاطبان سینما گردد و این رویدادها محملی است برای جمع آوری یاری های مردم و ابراز همدلی با سیل زدگان و مصیبت دیدگان.

نکته مهم دیگر اینکه برگزاری جشنواره دنیای فیلم فجر به عنوان بزرگ ترین رویداد غیرسیاسی و بین المللی ایران در شرایط فعلی کشور کاری سخت و بااهمیت است که باعث گردهمایی باشکوه فیلمسازان از اقصی نقاط دنیا می گردد.

در این میان جلوگیری از ارسال خبرهای مثبت و غیرسیاسی و کوشش دشمنان برای به انزوا کشاندن ایران و همچنین ارائه تصویر کشوری فرهنگ ستیز از جمهوری اسلامی، در سطح رسانه های بین المللی مهم ترین محور کوشش های ضدایرانی است.

حال با وجود مجموعه ای از موانع و محدودیت ها در این دوره، شاهد حضور بیش از 250 مهمان خارجی از 72 کشور و نمایش 170 فیلم سینمایی از 52 کشور در جشنواره دنیای فیلم فجر هستیم و این مهم، شکستی دیگر برای دشمنان مردم ایران در عرصه فرهنگی محسوب می گردد.

در میانه بحران ها به بهانه نقد، هر سخنی را بر زبان نرانیم.

  • اعتمادآنلاین
منبع: همشهری آنلاین

به "در میانه بحران ها به بهانه نقد، هر سخنی را بر زبان نرانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در میانه بحران ها به بهانه نقد، هر سخنی را بر زبان نرانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید