جزییات عرضه نخستین محموله نفتی در بورس انرژی

به گزارش پاییز خزان من، محمد صادق کریمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به مصوبه شورای هماهنگی سران قوا درباره عرضه نفت در بورس انرژی اضافه کرد : شرکت هایی که توانایی خریداری و فروش نفت خام را در بازار جهانی دارند می توانند در بورس، رقابت و نفت خام را خریداری و در بازار بفروشند.

جزییات عرضه نخستین محموله نفتی در بورس انرژی

وی ادامه داد: سقف و کف رقابت در این عرضه وجود ندارد. قیمت پایه نفت برای این منظور در حال حاضر 79 دلار و 15 سنت برای هر بشکه است که می تواند بر اساس شرایط، کاهش یا افزایش یابد

کریمی با اشاره به برخی از تفاوت های عرضه فعلی نفت در بورس انرژی با عرضه قبلی آن در دوره قبلی تحریم ها اضافه نمود: امکان خرید اعتباری هم وجود دارد. اقدامات خوبی در طراحی این کار اجرا شده و همه شرایط برای ورود بخش خصوصی در تجارت نفت فراهم است.

این کارشناس بورس و انرژی با بیان اینکه معامله نفت در بورس انرژی فیزیکی است، گفت: حدود 2 ماه پس از معامله، محموله، تحویل و بارگیری می گردد و پس از آن 50 روز فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات را به حساب شرکت ملی نفت برگردانند و با این کار ضمانت نامه های آن ها آزاد می گردد.

کریمی اضافه نمود : سود بخش خصوصی در این بازار در این جاست که نفت خام را به قیمت بالاتر از قیمت خرید بفروشد و سود کند ضمن اینکه شرکت ملی نفت اختیار دارد تا قیمت ها را به گونه ای در بورس انرژی قرار دهد تا برای خریداران نفت، جذابیت ایجاد گردد.

کریمی اضافه نمود: برخی موارد در اطلاعیه عرضه نفت در بورس انرژی وجود دارد که باید اصلاح و برای مشتری جذاب تر گردد.

سخنگوی هیئت رئیسه و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: با توجه به شرایط فعلی و مسائل پیش روی صنعت نفت، مجلس و دولت اقداماتی را در دستور کار دارند و راه های متعددی را پیش بینی کردیم که یکی از روش های ما برای فروش نفت، به وسیله بورس انرژی است.

بهروز نعمتی ادامه داد: با توجه به تبصره یک ماده 13 قانون رفع موانع فراوری و ارتقای نظام مالی کشور مصوب سال 94، سیاست گذاری هایی را در این باره انجام دادیم.

وی با ابراز گله از دولت اضافه نمود: در 13 تیر مکاتباتی را­ انجام دادیم اما در نهایت در 27 شهریور در جلسه شورای هماهنگی سران قوا بحث شد و 18 مهر انجام شد.

نعمتی اضافه نمود: برای عرضه نفت در بورس، شفاف سازی، مهم است تا اتفاقات ناگوار در دوران قبلی تحریم ها نیفتد. ­

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: در این دوره نفت سبک عرضه می گردد که خریداران خوبی دارد خریدار می تواند در ابتدا 10 درصد ارزش مورد­ معامله را بپردازد 20 درصد به صورت ریال روز و 80 درصد را به صورت ارزی بپردازد.

نعمتی اضافه نمود: نباید مشتری را­ مقید به پرداخت ارزی یا ریالی کنیم بلکه باید بگذاریم به انتخاب خودش تا کارها تسریع گردد ضمن اینکه زمان پرداخت هم 50 روزه در نظر گرفته شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: افراد بسیار زیادی از عرضه بورس در انرژی استقبال می نمایند و باید فضا را برای بخش خصوصی در این زمینه فراهم کنیم. خارجی ها هم می توانند، به این بازار وارد شوند.

نعمتی اضافه نمود: با توجه به حجم زیاد فعالیت های دولت به آن ها پیشنهاد می کنیم مجموعه مستقلی را برای موضوع عرضه نفت در بورس انرژی پیش بینی کنیم تا بروکراسی ها کاهش یابد و اقدامات زودتر انجام گردد.

وی اضافه نمود: مشتری مداری باید به عنوان یک اصل مطرح باشد.

سید حمید حسینی کارشناس بازار نفت نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: نباید تصور کنیم که همه مسائل با عرضه نفت در بورس انرژی حل گردد بلکه بخش خصوصی به زمان و بازاریابی و جزئیات بیشتر این نوع معامله احتیاج دارد.

وی اضافه نمود: نباید بدبینی ایجاد کنیم و یا بخش خصوصی را مورد هجمه قرار دهیم که نفت عرضه شد اما بخش خصوصی نیامد.

حسینی اضافه نمود: نگرانی هایی وجود دارد که باید رفع گردد. در قیمت هایی که اعلام شده جذابیت وجود ندارد. برای ورود خریدار داخلی یا خارجی و با توجه به خطر تحریم ها قیمت ها باید جذاب باشد.

محمد اسکندری کارشناس بازار سرمایه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه بورس آمادگی لازم را برای عرضه نفت دارد، به اشکال مختلف بازارهای بورس اشاره نمود و گفت: کارگزاران در بورس انرژی هم می توانند نقش واسطه را ایفا نمایند و هم نقش مشاوره را داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید درباره بورس انرژی، آموزش لازم را بدهیم، اضافه نمود: شرکت نفت باید اراده لازم را برای معامله و فروش نفت به وسیله بورس انرژی داشته باشد.

اسکندری به نواقص اطلاعیه عرضه نفت در بورس انرژی اشاره و اضافه نمود: این نواقص باید رفع و به خریداران، اولویت و به آن ها تخفیف داده گردد و دستگاه های نظارتی باید در این زمینه همکاری و خیال مدیران تصمیم گیر را راحت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جزییات عرضه نخستین محموله نفتی در بورس انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات عرضه نخستین محموله نفتی در بورس انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید