معین فرستاده ویژه سئول در امور کره شمالی

رئیس جمهوری کره جنوبی مشاور امنیتی ارشدش را به عنوان فرستاده ویژه در امور کره شمالی منصوب کرد.

معین فرستاده ویژه سئول در امور کره شمالی

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، چونگ ایویی-یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی ریاست جمهوری کره جنوبی به عنوان رئیس هیات پنج عضوی در امور کره شمالی که چهارشنبه به سمت پیونگ یانگ حرکت می نماید، انتخاب شد.

این هیات شامل رئیس سرویس اطلاعات ملی، معاون وزیر اتحاد، نماینده رئیس جمهوری در امور خارجی و یک مقام ارشد سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی می شود. این دومین سفر چونگ به کره شمالی در کمتر از شش ماه گذشته است و اوایل ماه مارس هم او به همراه همین هیات پنج عضوی عازم پیونگ یانگ گردیده بود.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری سئول در کنفرانسی خبری گفت: علت آنکه هیات مذکور شامل همان مقام های دور قبلی هستند این است که دولت بر اهمیت مذاکرات با کره شمالی با هدف دستیابی به اهدافش تاکید دارد. هیات کره جنوبی با استفاده از یک مسیر مستقیم بر فراز مرز دو کره به سمت پایتخت کره شمالی می رود و همان روز هم باز می شود.

هیات کره جنوبی حین اولین سفرش به کره شمالی در 5-6 مارس با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی دیدار کرد. این نشست بعدا زمینه ملاقات 27 اوریل میان مون جائه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی با کیم را فراهم کرد. این سفر هیات کره جنوبی بار دیگر با هدف زمینه چینی سومین نشست مون-کیم است که طبق برنامه قرار است همین ماه در پیونگ یانگ برگزار شود.

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری سئول، معین نیست که آیا این هیات می تواند با کیم جونگ اون دیدار کند یا خیر. رهبران دو کره در 26 مه دومین ملاقات دوجانبه خودشان را برگزار کردند که به دنبال آن نشست تاریخی رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور برگزار گردید.

سفر مقام های کره جنوبی همچنین در بحبوحه بن بست آشکار در مذاکرات خلع سلاح هسته ای میان آمریکا و کره شمالی انجام می شود. رئیس دفتر مون جائه-این امروز دوشنبه خواهان کوشش هایی برای از سرگیری مذاکرات خلع سلا میان واشنگتن-پیونگ یانگ شد. او در پیامی فیس بوکی نوشت: من از این فرستاده ویژه انتظار دارم که بعد از معین تاریخ سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به پیونگ یانگ در پاییز سال جاری بازشود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سفر مایک پامپئو، وزیر خارجه کشورش به پیونگ یانگ را به دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات خلع سلاح هسته ای لغو نموده است. رئیس دفتر مون جائه-این تاکید نمود: همچنین امیدواریم این فرستاده بتواند زمینه را برای سفر مایک پامپئو به کره شمالی و پیشرفت در مذاکرات خلع سلاح هسته ای میان کره شمالی و آمریکا ایجاد کند.

مقام ارشد دفتر ریاست جمهوری سئول تاکید نمود: با توجه به واقعیت دیپلماسی، درک یک تغییر تاریخی بدون صبر و رضایت استراتژیک آمریکا علنا غیر ممکن است. برای همین است که دولت مون جائه-این قویا و از نزدیک ارتباط و همکاری با ایالات متحده را در حدی بی سابقه دنبال می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "معین فرستاده ویژه سئول در امور کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معین فرستاده ویژه سئول در امور کره شمالی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید