باغ فتح آباد میزبان گردشگران، عطر زیره در بازار کرمان پیچید

به گزارش پاییز خزان من، خبرنگاران - گروه استان ها: شهر کرمان طی سال های اخیر شاهد سیر صعودی حضور گردشگران داخلی و خارجی بوده است و طبق آمار تنها در بخش حضور گردشگران خارجی رشدی 70 درصدی را شاهد بوده است.

باغ فتح آباد میزبان گردشگران، عطر زیره در بازار کرمان پیچید

کرمان همچنین در بخش گردشگری از راستا گردشگری به مقصد گردشگری تبدیل شده است و بخش قابل توجهی از سهم مسافران نوروزی هر سال به استان کرمان اختصاص می یابد و شهر کرمان به عنوان غنی ترین شهر تاریخی استان نقش محوری در این زمینه دارد.

مرمت باغ فتح آباد به عنوان یکی از قدیمی ترین و زیباترین باغ های ایرانی و مرمت بازار کرمان و عمارت خواجه اتابک و حمام گنج علیخان و باغ تاریخی بی رم آباد نیز در این زمینه تأثیر گذار بوده است.

مجموعه بزرگ بازار تاریخی کرمان یکی از قطب های اصلی گردشگری در استان کرمان است که خود متشکل از صدها اثر تاریخی مجزا است.

در امسال نیز پیش بینی شده است حدود دو میلیون نفر به استان کرمان سفر نمایند که بخش قابل توجهی از این افراد در شهر کرمان اقامت خواهند کرد. در نوروز 98 نیز کرمان خود را برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده می نماید و جا دارد با بعضی از آثار تاریخی این شهر آشنا شوید.

باغ فتح آباد جذاب ترین جاذبه گردشگری کرمان

باغ فتح آباد کرمان که عمری 40 سال بیشتر از باغ شازده ماهان دارد در سال 1218 ساخته شده اما آنقدر که باغ شازده ماهان معروف شده این عمارت و باغ را کسی نمی شناسد.

این بنای تاریخی تفرجگاه حاکم کرمان بوده که اطرافش را باغ پسته کاشته بود و از زمین های آن برای ضبط و خشک کردن پسته استفاده می کردند. حاکم کرمان نیز هفته ای سه بار به این مکان می آمده است. تا اینکه فرمانفرما حاکم کرمان می گردد، قصد خرید این باغ را می نماید اما آن را نمی فروشند تا اینکه او باغ شازده ماهان را می سازد.

رفته رفته هر چه درختان باغ شازده تنومندتر می شوند، از عمر درختان باغ فتح آباد هم کاسته می گردد تا جایی که آنجا آباد و اینجا از رونق می افتد و سال ها به عنوان مخروبه ای در حاشیه شهر باقی می ماند. قنات باغ خشک می گردد و درختانش از بین می روند.

گردشگران به باغ شازده می روند و از باغ فتح آباد غافل می شوند تا جایی که باغ شازده به عنوان یکی از 9 باغ ایرانی در فهرست جهانی یونسکو ثبت می گردد اما فتح آباد می ماند و یک مخروبه.

تا اینکه در سال 93 استاندار وقت تصمیم می گیرد این بنای تاریخی که با شماره 7284 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده بود، مرمت گردد و تمام این کار را مؤسسه اجرایی بنیاد توسعه و عمران موقوفات با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام می دهد.

باغ هرندی کرمان دروازه تاریخ کرمان به روی گردشگران

مجموعه باغ هرندی کرمان واقع در ابتدای خیابان فردوسی یکی از ساختمان های عهد قاجار این شهر است که وجود دو موزه باستان شناسی و سازهای سنتی در آن باعث شده تا این بنا اعتباری بیش از گذشته برای کرمانی ها و علاقه مندان به سازهای سنتی و آثار باستانی داشته باشد.

این باغ در دوره قاجار توسط عدل السلطنه یکی از صاحب منصبان نظامی آن دوره بنا نهاده شد و در سال 1313 شمسی به مبلغ 40 هزار تومان به مرحوم ابوالقاسم هرندی که یکی از تجار مطرح کرمان بود فروخته شد.

این مجموعه به دلیل توقف چند روزه رضاخان در راستا سفر تبعیدش مورد توجه نهاده شد و در سال 1354 توسط مالک باغ به وزارت فرهنگ و هنر اهدا شد.

باغ هرندی مدتی نیز به عنوان ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش گری کرمان مورد استفاده نهاده شد و در حال حاضر طبقه همکف ساختمان موجود در آن به عنوان موزه سازهای سنتی و طبقه اول آن به عنوان موزه باستان شناسی مورد بازدید علاقه مندان قرار می گیرد.

باغ هرندی کرمان مجموعه ای از اندرونی، بیرونی، بهار خواب، حمام آشپزخانه، اتاق های مستخدمین، گاوگرد، حوض، آب نما، اصطبل و درختان مختلف بوده است که به مرور زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است.

آب رسانی درختان این باغ از چاه و گاوگرد باغ تأمین می شده که خوشبختانه گاوگرد و همه تجهیزات آن در گوشه ضلع غربی باغ هرندی موجود است.

هم چنین اتومبیلی که عنوان می گردد رضاخان در زمان حضورش در کرمان از آن استفاده می نموده است پس از بازسازی در این باغ در معرض دید عموم نهاده شده است.

نگاهی به بزرگترین راسته بازار خاورمیانه

بازار بزرگ کرمان که در شهر کرمان واقع شده است، یکی از تاریخی ترین بناهای این شهر است و به روایتی طولانی ترین راسته بازار ایران به شمار می رود.

در مرکز شهر کرمان، از اطراف میدان مشتاقیه (شهدا) تا میدان ارگ، بازار شهر کرمان جهت مبادلات کالا و خرید و فروش و عرضه محصولات گوناگون به صورت راسته بازارهای تخصصی فعال است (هر راسته بازار به یکی از کالاها اختصاص دارد). بازار کرمان که دوره های تاریخی بسیاری را پشت سر گذاشته، هم اکنون نیز شاهد تغییرات جدیدی است. سبک معماری آن بسیار غنی و با ارزش بوده و راسته بازارهای شهر کرمان نسبت به بازارهای سایر شهرهای ایران طولانی تر می باشد.

این راسته بازار از میدان ارگ آغاز و به میدان مشتاقیه ختم می گردد. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر بعضی ویژگی هایش در ایران منحصر به فرد و دارای شهرت جهانی است.

بازار کرمان که به بازار گنجعلی خان نیز شناخته می گردد، یکی از مهمترین مراکز تاریخی و همچنین تجاری کرمان است به طوری که بیش از 60 درصد آثار تاریخی این شهر را در خود جای داده است.

نمای گچبری در سقف این چهارسوق زیبا مربوط به حدود 350 تا 400 سال پیش است و هنوز در جای جای این سقف نقاشی های رنگ روغن قابل مشاهده است.

راسته بازار کرمان که در مقایسه با دیگر بازارهای ایران معماری متنوع و بی نظیری دارد ترکیبی از هنر دوره های مختلف است به اضافه اینکه در هر یک از این بازارها بناهایی چون مسجد و حمام نیز وجود دارد.

بازار بزرگ کرمان همچنین در اطراف خود دارای بناهای دیگری است که هر یک در ارتباط با بازارهای مختلف و در دوران های مختلف به وجود آمده اند به طور مثال مجموعه ابراهیم خان که از بناهای معروف است شامل مدرسه و مسجد و کاروانسرا و حمام می گردد و یا مجموعه وکیل که در بازار وکیل قراردارد و مدرسه و مسجد وکیل را در خود دارد.

یکی از ویژگی های دیگر بازار کرمان بازارهایی که به صورت غربی و شرقی این بازار را قطع نموده اند که دو بازار قلعه و قلعه محمود در راستای هم و در جهت عمود بر راستای بازار قرار دارند.

بازار قلعه به دلیل نزدیکی به بازار راسته از رونق بیشتری برخوردار است اما هم اینک تعدادی از مغازه های بازار قلعه که دورتر از بازار اصلی هستند در دست پارچه فروشان خارجی هستند.

بازار بزرگ کرمان از بازارهای متفاوت چون بازار گنجعلی خان، بازار اختیاری، بازار قیصریه زرگری، بازار مسگرها، بازار کفاش ها، بازار کلاه مال ها، بازار آهنگری، بازار عزیز، بازار عطاران، بازار مظفری، بازار قدمگاه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه تشکیل شده است.

از دیگر بخش های بازار کرمان چهارسوق هایی است که این بازار را به دیگر بازارهای فرعی ارتباط می دهد نظیر چهارسوق گنجعلی خان که محل تقاطع دو راسته بازار است و در گذشته این چهار سوق یکی از پر ترافیک ترین نقاط تجاری شهر کرمان بوده است.

حمام تاریخی گنجعلیخان

حمام گنجعلی خان اوج هنر و شاهکار معماری دوران صفویه به دستور گنجعلی خان حاکم وقت ساخته شد. این حمام در راستا اصلی بازار کرمان نهاده شده و تا سال 1316 هجری شمسی مورد استفاده قرار می گرفته و در سال 1350 پس از مرمت و بازسازی به موزه مردم شناسی تبدیل شد. حمام گنجعلی خان یکی از بناهای مجموعه گنجعلی خان در شهر کرمان است که در سال 1020 هجری قمری (1611 میلادی) ساخته شده است.

گنجعلی بیک ملقب به گنجعلی خان از حاکمان کرمان در زمان شاه عباس بود که کارهای عمرانی مهمی در کرمان انجام داده است. او برای اینکه در وسط شهر تفرجگاه های عمومی وجود داشته باشد، ابتدا یک میدان بزرگ ایجاد کرد. این میدان که بیش از صد متر طول و پنجاه متر عرض دارد از چهار طرف با بناهای اختصاصی شامل مدرسه، مسجد، بازار و حمام (چهارسوق، آب انبار و ضرابخانه) محصور شده و یک مجموعه عالی از آثار عمرانی عصر صفوی می باشد.

این حمام مجموعه ای از تلفیق هنر معماری و کاربرد مصالح گوناگون با فضایی متناسب و مردم وار است. معمار حمام و مجموعه، استاد محمد سلطانی معمار یزدی بوده است. معماری که به حق اوضاع اقلیمی، مالی و فرهنگی زمان خود را می شناخته است. حمام اثری بدیع با کاشیکاری های زیبا، نقاشی ها، گچبری ها، مقرنس کاری ها و کاربندی هایی است که چشم را نوازش می دهد. سردر ورودی این حمام نیز با نقاشی های زیبای عصر صفوی تزئین شده است.

جنگل بزرگ شهر کرمان

خاک شهر کرمان در حاشیه شرقی خود، بستر بزرگ ترین جنگل دست کاشت ایران است، جنگلی با 230 هکتار مساحت که سایه یک دستش آسایشگاه مردم شده است.

این جنگل بزرگترین ذخیره گاه گیاهی شهر کرمان است هر چند در غرب کرمان نیز پارک جنگی شهید باهنر قرار گرفته است اما کوهستانهای شرقی و جنگل قائم و دریاچه مصنوعی مجاور آن در کنار آثار تاریخی مانند گنبد جبلیه، تحت درگاه قلی بیگ و قلعه های تاریخی دختر و اردشیر زیبایی خاصی به شهر داده اند.

جنگل قائم با درختان بی شمار خود، شش دهه است که بی وقفه، این شهر را، سرپا نگه داشته است. این جنگل 300 هکتاری بدون شک زیباترین لحظات را برای مسافران ایجاد می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "باغ فتح آباد میزبان گردشگران، عطر زیره در بازار کرمان پیچید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغ فتح آباد میزبان گردشگران، عطر زیره در بازار کرمان پیچید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید