اعطای وام و تسهیلات به دانشگاه ها جهت ساخت خوابگاه های جدید

به گزارش پاییز خزان من، رئیس سازمان امور دانشجویان با اعلام اینکه امسال مجوز دریافت وام جهت ساخت خوابگاه های جدید به 25 دانشگاه داده شده است، گفت: در سال 1398 وام و تسهیلاتی برای مشارکت دانشگاه و صندوق رفاه به منظور ساخت این خوابگاه ها، پیش بینی شده است.

اعطای وام و تسهیلات به دانشگاه ها جهت ساخت خوابگاه های جدید

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی پاییز خزان من به نقل از وزارت علوم، مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان در پنجمین نشست مدیریت در آموزش عالی که در محل این وزارت برگزار گشت، با بیان اینکه در حال حاضر حدود 60 تا 70 درصد مراجعان وزارت علوم مربوط به سازمان امور دانشجویان است، گفت: سازمان امور دانشجویان سیاست های وزارت علوم را دنبال می کند اما اختیارات خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه اکنون سه بخش صندوق رفاه دانشجویان، فدراسیون ورزش های دانشگاهی و پژوهشگاه تربیت بدنی وابسته به سازمان امور دانشجویان هستند، به کمیسیون موارد خاص در دانشگاه ها اشاره کرد و اضافه کرد: این کمیسیون برای موضوعات پیش بینی نشده بوده و سیاست کلی آن حفظ وضعیت آکادمیک دانشگاه ها است.

صدیقی در ادامه درخصوص شوراهای صنفی در دانشگاه ها گفت: این شوراها پل ارتباطی بین دانشجویان و مدیریت دانشگاه هستند و تاکید ما بر این است که به منظور ایجاد تعامل مطلوب و مدیریت آن، آیین نامه های موجود در این زمینه مورد توجه قرار گیرند.

وی در رابطه با شورای انضباطی نیز گفت: موضوعات در این شورا دو طرفه است؛ به این صورت که ما در برابر تخلفاتی که در دانشگاه ایجاد می شود بی تفاوت نیستیم و این حق دانشگاه است، از طرفی دانشجوی متخلف نیز حق دفاع از خود را دارد.

صدیقی با تاکید بر حفظ قوانین در شوراهای انضباطی اضافه کرد: کنترل دبیرخانه های این شورا بسیار مهم است و باید مسائل انسانی و شأن دانشجو و دانشگاه حفظ شود.

معاون وزیر علوم در خصوص برنامه های سازمان امور دانشجویان در حوزه تربیت بدنی مطرح کرد: در این زمینه هدف این است تا جای ممکن زیرساخت های لازم را فراهم کنیم. البته در حال حاضر توان مالی در حد افزایش سرانه ها نیست.

وی با اعلام اینکه اتاق های تندرستی داخل خوابگاه ها از جمله مواردی است که پیگیری شده، گفت: در حال حاضر به دلیل تاثیرات مثبت ورزش بر دانشجویان بر حمایت از برگزاری مسابقات ورزشی دانشجویی تاکید داریم.

رئیس سازمان امور دانشجویان در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود: یکی از سیاست های مهم وزارت علوم، جذب دانشجویان خارجی است زیرا معتقدیم این بهترین راه انتقال ارزش های انقلاب به جهان و کشورهای منطقه بوده که خوشبختانه در حال حاضر در این خصوص اقدامات موثری اجرا شده است.

معاون وزیر علوم شرح داد: همچنین تاکید جدی بر حوزه مشاوره دانشجویان داریم و در حال حاضر مراکز مشاوره در تمامی دانشگاه ها فعال هستند.

صدیقی با بیان اینکه از وضعیت روحی دانشجویان مطلع هستیم، گفت: اکنون حدود 27 درصد دانشجویان اعلام می کنند که نیاز به مشاوره دارند؛ بنابراین باید این مراکز در دسترس افراد باشند و خدمت رسانی کنند.

وی در رابطه با وام های دانشجویی گفت: در این خصوص بنا داریم تا وام ها به طور کامل پوشش داده شود. فقط وام شهریه با مسائلی روبرو است که به منظور بهبود این امر با بانک توسعه و تعاون هم افزایی شده است.

رئیس سازمان امور دانشجویان به حوزه تغذیه نیز اشاره کرد و گفت: یکی از روش ها برای ایجاد رضایت بیشتر در این زمینه، ایجاد رستوران های مکمل است که به منظور تحقق این امر باید بخش خصوصی وارد دانشگاه ها شود و با تنوع بیشتر غذا را در اختیار دانشجویان قرار دهند.

صدیقی با بیان اینکه ایجاد آشپزخانه های صنعتی در دستور کار سازمان امور دانشجویان واقع شده است و تا دوسال آینده این طرح تکمیل می شود، ارتقا خوابگاه های دانشجویی را یکی دیگر از برنامه ها دانست و گفت: به منظور ساخت خوابگاه های جدید، از سال 98 وام و تسهیلاتی برای مشارکت دانشگاه و صندوق رفاه پیش بینی شده است. امسال حدود 25 دانشگاه درخواست ساخت خوابگاه جدید را داشتند که اجازه دریافت وام به آن ها داده شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اعطای وام و تسهیلات به دانشگاه ها جهت ساخت خوابگاه های جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای وام و تسهیلات به دانشگاه ها جهت ساخت خوابگاه های جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید